تاریخچه فتوشاپ از ابتدا تا به امروز
 • » کاربردی » تاریخچه فتوشاپ از ابتدا تا به امروز
 • تاریخچه فتوشاپ

  تاریخچه فتوشاپ نسبت به سایر نرم افزار های طراحی دیگر پر بار تر است و به روز رسانی های پیوسته و جامع ای را شامل می شود

  طرح نامگذاری فتوشاپ ابتدا بر اساس شماره نسخه بود شرکت ادوبی سیزده نسخه (تغییرات عمده و جزئی) تا قبل اکتبر 2003 با نام تجاری  Creative Suite منتشر کرد. در ماه فوریه 2013، ادوبی کد منبع نسخه 1.0.1 از فتوشاپ را به موزه تاریخ کامپیوتر منتقل کرد.

  نسخه CS

  اولین نسخه فتوشاپ CS در اکتبر 2003 به عنوان نسخه هشتم فتوشاپ منتشر شد.

  فتوشاپ CS کنترل کاربر بر روی فایل ها را افزایش داده  و قابلیت جستجو،مرتب سازی، به اشتراک گذاری و پالت هیستوگرام و همچنین همسان سایز رنگ را در این نسخه اضافه نمود.

   

  نسخه CS2

  فتوشاپ CS2 که در ماه مه سال 2005 منتشر شد، بر روی بستر خود با مجموعه ای از ابزارها و ویژگی های جدید گسترش یافت.

  نقطه عطف این ارتقا Spot Healing Brush بود، که عمدتا برای مدیریت مشکلات معمول عکاسی از قبیل لکه های قرمز، قرمزی چشم، نویز، تاری و لرزش قابل استفاده است.

  یک دیگر  از مهمترین آپدیت های  CS2اجرای Smart Objects بود که به کاربران اجازه می دهد تصاویر را بدون از دست دادن کیفیت تصویر تغییر دهند.

  فتوشاپ CS2 ابزار های Destinning Point و Image Warping را به ارمغان آورد،که سبب از بین بردن گرافیک خسته کننده و روتوش ساده تر و ایجاد جلوه های بصری بهتر می گردد.
  نرم افزار adobe bridge  در این نسخه ارتقا یافت و به صورت یکپارچه تر ارائه گردید

  نسخه 3.0 Camera Raw یک افزودنی جدید در CS2 بود و اجازه می داد تنظیمات برای چند فایل خام به صورت همزمان انجام شود.

  علاوه بر این پردازش چندین فایل خام به فرمت های دیگر از جمله JPEG، TIFF، DNG یا PSD، می تواند در پس زمینه بدون اجرای فتوشاپ انجام شود.

  فتوشاپ CS2 یک رابط کاربری ساده را در اختیار کاربران قرار می داد که سبب دسترسی آسان به ویژگی ها و ابزار های آن می شد.

  سرورهای فعال سازی CS2 در ژانویه سال 2013 برای نسخه  Adobe Photoshop CS2 (9.0) خاموش گردیدند.

  تاریخچه فتوشاپ

  نسخه CS3

  در این نسخه بخش Smart Objects برای سیستم های مک فعال شد.

  ادوبی در نسخه CS3  ویژگی های نسخه های قبلی فتوشاپ را بهبود بخشید و ابزارهای جدیدی را معرفی کرد، یکی از مهمترین آن ها بهبود رابط کاربری ساده بود که باعث افزایش کارایی و سرعت می شد.

  فوتوشاپ CS3 برای اینکه کاربران تصاویر را با سرعت بالاتر و کیفیت بهتر پردازش کنند از بیش از 150 فرمت RAW و همچنین JPEG، TIFF و PDF پشتیبانی می کند.

  از جمله پیشرفت های این نسخه، تنظیم روشنایی و کنتراست و همچنین امکان تنظیم سیاه و سفیدی عکس و کنترل بیشتر بر گزینه های چاپ بود

  استفاده از فیلتر های هوشمند کلون، بهینه سازی گرافیک برای تلفن های همراه، ابزارهای Fill Light,Quiq Selection,Refine Edge, Dust Busting نیز در این نسخه برای اولین بار در تاریخچه فتوشاپ اضافه شدند

   

  نسخه CS4

  در نسخه CS4 ویژگی های از قبیل حالت پانوراما و بهبود زوم که سبب ویرایش سریع عکس با بزرگنمایی بالا را فراهم می سازد و همچنین افزایش کیفیت طراحی می گردد.
  فتوشاپ CS4  دارای یک موتور 3D جدید است که امکان طراحی نقشه، سه بعدی کردن اشیا و اضافه کردن عمق به لایه ها و متن ها و خروجی بهتر را به کاربر می دهد.

  این نسخه اولین سری 64 بیتی در تاریخچه فتوشاپ  برای ویندوز است که در 15 اکتبر 2008 منتشر شد

  نسخه CS5

  در تاریخ 12 آوریل 2010 ادوبی در یک ویدیو در صفحه فیسبوک خود این نسخه را به همراه فناوری های جدید آن را رسما معرفی کرد.

  در ماه می 2011 Adobe Creative Suite 5.5 (CS5.5) با نسخه های جدید برخی از برنامه ها منتشر شد.

  از جمله ابزار های جدید CS5 می توان Warp Puppet,Tips Bristle,Brush Mixer, Refine Edge,Content-Aware Fill  همچنین 30 مورد دیگر اشاره کرد
  در نسخه CS5 Extended علاوه بر داشتن تمامی امکانات نسخه معمولی امکاناتی از قبیل Chrome,Glass,Cork و ابزار New Shadow Catcher را داراست.

  نسخه CS6

  به مانند نسخه CS2  که در ماه مه منتشر گردید، فتوشاپCS6 نیز در ماه مه سال 2012 منتشر شد.

  ادوبی در این نسخه ابزار های جدید جهت طراحی خلاقانه را اضافه کرد و یک رابط پیشرفته جدید ارائه داد ویژگی های جدید به ابزار های Content-Aware ,Content-Aware Patch و Content-Aware Move افزوده شد.

  درAdobe Photoshop CS6  مجموعه ابزارهایی را برای ویرایش ویدئو فراهم آورده است.

  تنظیمات رنگ و همچنین لایه ها از جمله مواردی هستند که در این ویرایشگر جدید برجسته شده اند. پس از اتمام ویرایش، چند گزینه از فرمت های محبوب برای کاربر ارائه می شود.

  CS6  ابزار « straighten » را در فتوشاپ به ارمغان می آورد، جایی که کاربر به سادگی یک خط را در هر نقطه از یک تصویر ترسیم می کند.

  ادوبی در نسخه CS6  امکان  صرفه جویی در پس زمینه را بهبود بخشید، به این معنی که زمانی سند دیگری در حال کامپایلر شدن است، می توان به طور همزمان یک تصویر را ویرایش کرد.

  تاریخچه فتوشاپتاریخچه فتوشاپ

  نسخه CC

  یکی از دیگر از تغییر نام  در تاریخچه فتوشاپ در این نسخه روی داد، فتوشاپ CC (14.0)  در تاریخ 18 ژوئن 2013 راه اندازی شد. به عنوان نسخه اصلی بعدی بعد از  CS6است.

  ویژگی های اصلی این نسخه شامل Smart Sharpen Smart Sharpen, Intelligent Upsampling, وCamera Shake Reduction  جهت کاهش تاری ناشی از لرزش دوربین و همچنین  روز رسانی نرم افزار Adobe Camera Raw (8.0)  می شود.

  از زمان راه اندازی اولیه ،شرکت ادوبی دوبار اقدام به به روزرسانی این نسخه کرد، به روز رسانی اول در تاریخ 9 سپتامبر 2013  بود که ویژگی های Adobe Generator و پلت فرمی جهت ایجاد پلاگین های فتوشاپ بود. به روز رسانی دوم در تاریخ 15 ژانویه 2014 منتشر شد که ویژگی های Perspective Warp و Linked Smart Objects را در بر می گرفت.

   

  نسخه CC 2014

  فتوشاپ CC 2014 (15.0) در تاریخ 18 ژوئن 2014 منتشر شد،در این نسخه شرکت ادوبی علاوه بر تغییرات جزیی بیشتر بر روی افزایش سرعت نرم افزار و رابط کاربری کار کرده بود

  نسخه CC 2015

  فتوشاپ CC 2015  در تاریخ 15 ژوئن 2015 منتشر شد. ادوبی ویژگی های مختلفی از جمله Adobe Stock را که یک کتابخانه از تصاویر سفارشی است، اضافه کرد.

  در این نسخه لایه ها پیشرفت قابل توجهی داشتند، همچنین امکان ذخیره تصاویر برای وب که در نسخه  قبل اضافه شده بود بهبود یافت، امکان کار با دستگاه های لمسی نیز  از جمله امکانات این نسخه است که به مناسبت 25 امین سالگرد فوتوشاپ منتشر شد

   

  نسخه CC 2017

  فتوشاپ CC 2017  در تاریخ 2 نوامبر 2016 منتشر شد. در هنگام ایجاد اسناد جدید در این نسخه توانایی جستجو برای ابزارها، پنل ها و مقالات کمکی در فتوشاپ اضافه گردیده است همچنین پشتیبانی از فونت های SVG OpenType و دیگر پیشرفت های کوچک در این نسخه به چشم می آیند.

  ادوبی در دسامبر 2016 یک نسخه به روزرسانی جزئی برای پشتیبانی از MacBook Pro Touch Bar منتشر کرد.

  نسخه CC 2018

  فتوشاپ CC 2018  در تاریخ 18 اکتبر 2017 منتشر شد. این نسخه ابزار براش پیشرفت چشم گیری داشت ، امکان ذخیره براش های با رنگ و وضوح مختلف در دسته بندی های متفاوت میسر گردید.

  قلم را به نمایش گذاشت و اجازه داد که خواص بیشتری (مانند رنگ و کدورت) برای هر براش ذخیره شود و برای برس ها در پوشه ها و زیر پوشه ها دسته بندی شود

  ابزار  Curvature Penشبیه به آنچه در نرم افزار دیگر ادوبی  Illustrator وجود داشت به این نسخه اضافه شد، اجازه می دهد. از دیگر ویژگی های این نسخه می توان دسترسی به لایت روم فوتو، پشتیبانی از فونت های متغیر، کپی کردن لایه ها، بهبود راهنمایی ها، پشتیبانی از پانورامای 360 ،فشرده سازی PNG ،بهبود الگوریتم Face-Aware و بهبود عملکرد های دیگر اشاره کرد.

   

  نسخه Photoshop Touch

  این نسخه تنها برای دستگاه های موبایل و تبلت ها منتشر شده است که تقریبا بیشتر امکانات نسخه دسکتاپ را در بر می گیرد.

  فوتوشاپ تاچ برای اندروید و ای او اس تهیه شده است.

  دو نسخه برای ای او اس تهیه شده است، یکی برای آیپد و دیگری برای آیفون و آی پاد در هر دو نسخه نیازمند آی او اس 5  یا جدید تر می باشد.

  نسخه اندروید فوتوشاپ نیز در اندروید 4 به بالا برای موبایل و 3.1 به بالا برای تبلت موجود است.

   

  زمان های به روز رسانی

  در تاریخچه فتوشاپ بیشتر آپدیت ها، به روز رسانی ها و رونمایی ها در ماه های اکتبر،ژوئن و مه بوده اند

   

   

   

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
   • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برو بالا